tomenu

Čučoriedky 

 

Čučoriedka, resp. brusnica čučoriedková pochádza pôvodne z Prednej Ázie. Je to nenáročný krík, ktorému sa darí aj na menej úrodných pôdach. Pripravujeme z nich kompóty a rôzne druhy zákuskov. Keďže majú vysoký obsah antokyanátov (prírodné farbivá), nie atramentu ako by sa zdalo, zafarbia ústa, zuby i naše oblečenie.

Biologické látky z čučoriedok sa rýchlo dostávajú do krvného obehu, majú vitalizujúce a omladzujúce účinky.

Liečivé účinky čučoriedok

  • Pomáhajú pri hnačke a zmierňujú črevné poruchy
  • Zvyšujú vylučovanie moču, pôsobia odvodňujúco
  • Znižujú hladinu choresterolu v krvi a krvných tukov
  • Pôsobia preventívne proti infekciám
  • Posilňujú imunitný systém
  • Chránia bunky organizmu pred voľnými radikálmi
  • Podporujú sekréciu slizníc
  • Pomáhajú pri znižovaní hmotnosti


Čučoriedky majú mimoriadne vysoký obsah karoténov, ktoré chránia imunitný systém a bunky pred baktériami a voľnými radikálmi. Vysoká koncentrácia vitamínu C pôsobí proti infekciám a prechladnutiu. Čaj z listov čučoriedky znižuje koncentráciu glukózy v krvi, čím sa stáva prvotriednym rastlinným liekom proti cukrovke. Silný odvar pri vonkajšom použití je dobrý ako, obklad na zapálené oči, alebo kloktadlo. Je známe, že čučoriedky zlepšujú zrak. S čerstvou šťavou možno potierať ekzémy a lupienku. Osožia pri nádche, zriedená voda slúži ako kloktadlo na zápal hrdla. Celkovo zvyšujú odolnosť proti chorobám. Sušené čučoriedky by sa mali stať súčasťou našej domácej lekárničky.
Čučoriedky sú najchutnejším liekom proti stresu, Čím väčšmi sme stresovaní, tým viac čučoriedok by sme mali konzumovať.

Čučoriedkový čaj zvonku i zvnútra
Samomedicínsky sú využiteľné listy a plody čučoriedok. Pri zbere plodov natrháme mladé lístky a necháme ich vysušiť. Čaj z čučoriedkových listov pijeme pri hnačkových ochoreniach alebo žalúdočných ťažkostiach. Zvonku ho používame na kožné ochorenia, napr. psoriázu.

Príprava: 2 čajové lyžičky lístkov zalejeme ¼ litra vriacej vody. Necháme 10 minút vylúhovať a použijeme podľa potreby na postihnuté miesta.

Interbeauty tip:
Ovocný šalát s čučoriedkami
Potrebujeme: 1 kiwi, 1 broskyňu, 7 jahôd, 1 banán, čučoriedkový džem, 30 dkg müsli s ovocím, šťavu z pomaranča.
Postup: nakrájame kiwi, broskyňu, jahody, banán a premiešame. Zalejeme šťavou z pomaranča a posypeme müsli s ovocím. Ozdobíme 1 lyžicou čučoriedkového džemu.

tomenu